zabawy weselne

Obowiązkiem Młodej Pary jest podczas weselnej zabawy zapewnić wszystkim zebranym gościom jak największą ilość niezapomnianych wrażeń. Sama już nazwa „wesele” sugeruje przecież, że mamy bawić się, weselić, radować do białego rana. Państwo Młodzi w gronie weselników tanecznym, radosnym krokiem wejść powinni w nowy etap wspólnego życia. Zabawa więc ma być huczna, obfitująca w liczne atrakcje, zabawy i konkursy.

Właśnie dlatego od dawien dawna na weselu nie może zabraknąć oczepin. Zgodnie ze staropolską tradycją niegdyś obrząd ten polegał na obcięciu warkocza panny młodej i nałożeniu na jej głowę czepca małżeńskiego. Był symbolicznym przejściem ze stanu panieńskiego do małżeńskiego. Dziś ten symbol wyszedł już z użycia. Oczepiny mają zupełnie inną formę i składają się z zestawu mniej lub bardziej wyszukanych zabaw i konkursów, które prowadzone są zazwyczaj po wybiciu północy.

Dlatego niesłychanie istotne jest dobranie nie tylko zespołu, który odpowiedzialny będzie za oprawę muzyczną naszego wesela, ale i odpowiedniego wodzireja, czy konferansjera, który będzie zabawiał zebranych gości. Wcześniej oczywiście ustalmy z nim wszystkie szczegóły: opowiedzmy mu kilka ciekawych historii z życia naszych rodzin, aby mógł je opowiedzieć w formie anegdot oraz omówmy z nim przykłady weselnych atrakcji, które może w odpowiednim czasie poprowadzić. Warto dokładnie zaplanować tę część wesela, aby nie okazało się, że w czasie oczepin połowa gości zniknęła z sali. Ważne jest również, udział w zabawach był dobrowolny, aby nikt nie czuł się zmuszany do zabawy.

W co się bawić? W co się bawić?


Buciki
Ta zabawa – jeśli tak można ją nazwać – ma swoje miejsce na samym początku oczepin. Goście zabierają buty Parze Młodej podczas zdejmowania welonu i muchy. Zadaniem Pana Młodego jest wykupienie bucików małżonki i swoich alkoholem. Często do tej sytuacji można usłyszeć przygrywki orkiestry w stylu: "Panie Młody nie bądź Felek wykup młodej pantofelek, pantofelek jest malutki i kosztuje litra wódki."

Poznajmy się
Zabawa typowo oczepinowa przeznaczona dla Pary Młodej. Po oddaniu welonu i muszki Nowożeńcy mają pokazać, czy się dobrze zdążyli poznać w okresie narzeczeństwa. Do konkursu przystępuje Para Młoda i grupa osób płci obojga. Najpierw sadza się w rzędzie kilka Pań z Panną Młodą w środku, a pan młody (ze zawiązanymi oczami) ma ją rozpoznać po wymienionej części ciała. Najczęściej rozpoznaje małżonkę po kolanie, ale zdarzają się przypadki rozpoznawania po nosie, udach lub biuście. Zabawę powtarza się aż do rozpoznania osoby szukanej. Po odnalezieniu Panny Młodej role się zamieniają. Pan Młody siada wśród Panów na krzesełkach, a zadaniem Pani Młodej jest odnalezienie ukrytego małżonka, rozpoznając go po wymienionej części ciała. Najczęściej w tym przypadku tą częścią ciała jest nos, ale zdarzają się przypadki gdzie rozpoznaje Pana młodego po pępku, pośladkach lub po pocałunku.

Chłopiec czy dziewczynka
Jeszcze jedna zabawa w cyklu zabaw oczepinowych. W zabawie bierze udział Para Młoda, która siada do siebie placami na krzesełkach, w tym czasie orkiestra przygrywa krótkie melodie. Na znak wodzireja lub po zakończeniu utworu Nowożeńcy odwracają się do siebie, jeżeli obydwoje obejrzą się w tę samą stronę oznacza, że będzie chłopiec, jeśli w przeciwne - dziewczynka. Zabawa powtarzana jest tyle razy, ile dzieci chce mieć Para Młoda.

Wózek
Zabawa ma swoje miejsce najczęściej po oczepinach. W zabawie bierze udział Para Młoda, Świadkowie i wszyscy chętni goście. Świadkowie dostają miseczki i siadają sobie pod sceną, Para młoda rozpoczyna taniec. Goście biorący udział w tej zabawie, mogą tańczyć tylko z Parą Młodą. Aby zatańczyć z Panem lub Panią Młodą, należy uiścić opłatę u świadków. Zebrane pieniądze Para Młoda przeznacza na wózek dla swojego dziecka.

Wróżba
Młodzi siadają do siebie tyłem. Otrzymują po dwie kartki: narzeczony o treści „ja” i „ona”, narzeczona „ja” i „on”. Następnie padają pytania, na które odpowiadają podnosząc wybrane kartki. Pytania mogą być w stylu:
• kto będzie trzymał kasę,
• kto będzie zmywał,
• kto pierwszy powiedział „kocham cię”
• kto jest bardziej kłótliwy, itp.
W sumie może nawet być zabawnie. No chyba, że prowadzący pójdzie na całość i posypią się pytania nieco bardziej intymne, np.: kto pierwszy osiąga orgazm…

Zakład

Dwóch śmiałków walczy o 100zł. Siadają naprzeciwko siebie i starają się przedmuchać banknot na stronę przeciwnika. Po próbie generalnej przychodzi czas na decydującą rozgrywkę, która ma się odbyć (z nie wiadomo jakiego powodu) ze zawiązanymi oczami. Oczywiście zamiast banknotu zabawny wodzirej ustawia talerzyk z mąką, co kończy się wzajemnym umorusaniem nieszczęśników.

Taniec na leżąco
Zgłaszają się pary chętne do udziału w konkursie tańca. Mogą sobie nawet wybrać jego rodzaj: walc, tango, disco – do wyboru. Niestety, okazuje się, że wybrany taniec należy odtańczyć na leżąco…

Buteleczka
Panu młodemu przywiązuje się sznureczkiem do pasa długopis. Następnie zawiązuje oczy, i za pomocą wskazówek otrzymywanych od pani młodej musi trafić długopisem w butelkę…

Konkurs tańca
Do konkursu staje kilka par. Wodzirej prowadzący zabawę często dobiera sobie sędziów w postaci Pary Młodej lub Świadków. W zabawie wygrywa para, która najdłużej wytrwa na parkiecie.
W zależności od wersji tej zabawy może ona przybrać formę siłową, lub zręcznościową:
• w wersji siłowej wodzirej zmusza partnerów do coraz trudniejszych figur, np.: z partnerką na rękach, w przysiadzie, itp.
• w wersji zręcznościowej tańczącym daje się np. balon, który umieszczany jest między różnymi częściami ciał tańczących. Para, która zgubi balon odpada.
• inną odmianą wersji zręcznościowej jest taniec z marynarką, w którym partnerzy na wybrany znak zamieniają się marynarką. Ostatnia para odpada.

Zabawa z krzesłami
Do konkursu staje kilka osób lub par, które ustawiają się wokół ustawionych krzeseł. Krzeseł jest zawsze o jedno mniej niż osób biorących udział w konkursie. Przy każdej przerwie w muzyce "zawodnicy" zajmują wolne miejsca, osoba, dla której nie starczy miejsc odpada. Ostatni pozostający na parkiecie wygrywa.

Labado
Zabawę tę najczęściej organizuje się w trakcie wesela, ale można spotkać ją w grupie zabaw oczepinowych. Do zabawy dobiera się dowolnie dużą grupę osób płci obojga i ustawia się je w kółku na przemian Pan, Pani. Następnie rozpoczynają taniec w kółko, trzymając się za rączki. Wodzirej w trakcie zabawy przerywa, co chwilę taniec i pyta o poszczególne części ciała np. rączki były? na co biorący udział w zabawie odpowiadają stosownie do sytuacji. Po każdym pytaniu następuje zmiana części ciała, za którą biorący udział w zabawie się trzymają.
Uwaga!!! Zabawa raczej dla osób pełnoletnich.

Świstaki
W tym konkursie niezbędna jest znajomość gwizdania. Uczestnicy dostają do wypicia kieliszek 100 gram, po którego uprzednim opróżnieniu muszą zagwizdać. Zawartością kieliszka powinna być drobno zmielona bułka tarta. Pierwszy, któremu ta sztuka się uda dostaje nagrodę.

Balony
Zabawa z balonikami przybiera różne formy i postacie, ograniczę się tutaj do opisu dwóch najczęściej spotykanych.
• Wybieranych jest kilka par którym wręcza się niezbędne instrumenty: balon i pompka do pompowania materacy. Zasada jest prosta. Panowie trzymają wężyki od pompek, na które natknięte są baloniki. Pompki leżą na krzesełkach, a Panie mają za zadanie jak najszybciej napompować balony przez siadanie na krześle (pompce) do momentu jego pęknięcia.
• W drugim przypadku wybierane są pojedyncze osoby, które mają nadmuchać balon. Wygrywa – podobnie jak w pierwszym przypadku – osoba, której balon pierwszy pęknie.

Sznurek
Zabawa wymagająca dużo odwagi. Na jednym końcu sali stawia się butelkę alkoholu, na drugim końcu ustawiają się zawodnicy. Na znak orkiestry zawodnicy zaczynają układać na podłodze sznurek z ubrań, które mają na sobie. Wygrywa osoba, która pierwsza ułoży sznurek tak długi, żeby sięgnął do postawionej po drugiej stronie butelki. Dobrze jest mieć wtedy na sobie dużo ubrań.

Przekładanie marynarki

Udział bierze kilka par. Tańczą, a kiedy orkiestra przerywa muzykę partnerka musi jak najszybciej zdjąć partnerowi marynarkę, przełożyć na lewą stronę i ponownie ją założyć. Wygrywa oczywiście para, której zajmie to najmniej czasu.

Jajko
Ta zabawa wymaga dużej zręczności i delikatności podczas jej trwania. W zabawie biorą z reguły udział dwie pary - Para Młoda i Świadkowie lub nowo wybrana Para Młoda. Do zabawy potrzebne są dodatkowo dwa krzesełka i dwa jajka. Na krzesełkach najpierw stają panowie, a panie mają za zadanie przełożyć jajko, przesuwając je w nogawkach z jednej nogawki do drugiej. Po wykonaniu tej operacji role się zamieniają, Panie stają na krzesłach, a panowie mają za zadanie przełożyć jajko od dołu pod sukienką i wyjąć je na wysokości dekoltu. Planując tę zabawę, warto mieć coś na przebranie.

Kuszenie Adama
Do zabawy potrzebne jest kilka par i tyle samo jabłek, oraz kawałek sznurka. Jabłka wiążemy na sznurku za ogonki. Panie trzymają jabłka na sznurkach, a Panowie mają za zadanie zjeść jabłko bez pomocy rąk. Czym dłuższy sznurek i większe jabłko, tym większy problem z jego zjedzeniem.

o nas cennik galeria współpraca polecamy poradnik kontakt

Dekoracje weselne Bydgoszcz | Oprawa muzyczna ślubów | Organizacja wesel Bydgoszcz | Wesela w Bydgoszczy